Eksperymenty

Eksperymenty dla dzieci w domu, w przedszkolu to zawsze świetny pomysł na wspólną zabawę. Dzieci mogą przeprowadzać eksperymenty wykonując wszystkie czynności samodzielnie i obserwując dosyć długo zachodzące reakcje.

1. Eksperyment “Chemiczne jojo”

Potrzebujemy: sodę, ocet, olej, barwnik, dzbanek i pipetkę lub strzykawkę

Wlewamy ocet do szklanek, a następnie dodajemy do niego barwniki. Jeśli nie macie barwników można dodać sok z buraków lub zabarwić ocet zanurzając w nim bibułę. Do dzbanka wsypujemy jedno opakowanie sody oczyszczonej, a następnie po ściance dzbanka delikatnie wlewamy olej. Teraz nabieramy zabarwiony ocet za pomocą pipetki lub strzykawki (można wykorzystać małą gumową gruszkę) i stopniowo po kropelce mniejszej lub większej wkrapiamy ocet do dzbanka obserwując co się dzieje…
Wszyscy będą pod wrażeniem. Można wkrapiać nowe krople, obserwując kolejne reakcje chemiczne. 

2. Eksperyment „Barwienie kwiatów”

Potrzebujemy: kilka białych kwiatów, szklanki z wodą i barwniki

Kolejny eksperyment przyrodniczy będzie przeprowadzony w wiosennym klimacie. Zabarwimy białe tulipany lub margaretki. Najlepsze będą intensywne barwniki spożywcze, ale podobne efekty uzyskamy z barwnikami do jajek lub  z wodą zabarwioną bibułą. Kwiaty nabierają intensywnej barwy po około dobie. Dla nas oprócz barwienia taki eksperyment posłuży się jako ciekawa lekcja, że wszystko co spożywamy pijemy, lub jemy wpływa na nasz organizmy.

3. Eksperyment „Czy rośliny piją wodę?”

Potrzebujemy: 4 liście kapusty, 4 szklanki, 4 kolory barwników, ciepła woda

Bardzo ciekawy i atrakcyjny dla dzieci sposób na sprawdzenie czy rośliny piją wodę. Do szklanek z ciepłą wodą, wrzucamy po jednym pasku bibuły w celu zabarwienia wody lub dodajemy barwnik spożywczy, do barwienia jajek. Już po chwili możemy zaobserwować jak woda zmienia kolor. Po kilkunastu minutach wyciągamy bibułę i wkładamy do każdej szklanki po jednym liściu kapusty pekińskiej. Godzina 20.00 liście włożone do szklanek, poziom wody oznaczony, więc idziemy spać. Następnego dnia rano liście powoli zaczną się barwić, ale nie będzie to jeszcze efekt, na który czekamy. Dopiero po kolejnej dobie nasze liście wyglądać będą, tak jak należy, będą bardzo kolorowe.

4. Eksperyment „Tęcza z cukierków”

Potrzebujemy: biały talerz, opakowanie kolorowych cukierków i odrobina wody.

Wykładamy cukierki na talerzu tak, by tworzyły koło. Polewamy wodą, czekamy chwilę i … gotowe!

5. Eksperyment „Kolorowy deszcz”

Potrzebujemy: szklanka (lub słoik) wypełniony wodą do 3/4 wysokości, pianka do golenia, barwniki spożywcze.

Wystarczy, abyście wycisnęli piankę do golenia na powierzchnię wody, a następnie strzykawką, pipetą czy bezpośrednio z pojemnika wlewali kolorowy płyn. Chmura z pianki szybko napełni się barwami, a w wodzie zaobserwujecie niesamowity „deszcz”.