sheep, grass, friesland

PIĄTEK 16.04.2021.

WIOSENNE PRACE NA WSI

1.Dzisiejszy dzień rozpoczniemy od porannej, muzycznej gimnastyki – ćwiczenia w podskokach/ odcinek 1.

2. Pora na ćwiczenia oddechowe „Karmimy kurki” – zrób małe kuleczki z np. papierowych chusteczek, ręcznika, a następnie przenoś je za pomocą słomki na obrazek kurki lub do miseczki. Można tę zabawę urozmaicić wykorzystując do tego kostkę do gry. Rzucasz kostką i „karmisz” kurkę tyloma ziarenkami ile wskazuje liczba oczek na kosce.

3.Teraz proponuję obejrzenie filmów edukacyjnych:

Wiosna w polu

Prace w polu na wsi – Maszyny i narzędzia rolnicze – film edukacyjny dla dzieci.

Film ten przedstawia maszyny i narzędzia, które są najczęściej używane w rolnictwie. Na początku film opisuje jak wyglądała praca w polu przed wynalezieniem maszyn rolniczych. Następnie opisuje cechy i funkcje poszczególnych urządzeń. Wśród nich znajduje się ciągnik rolniczy, czyli traktor, kombajn, siewnik, sieczkarnia, snopowiązałka – tj. maszyny rolnicze, a także kosa, łopata, motyka, pług, brona, kultywator – tj. narzędzia rolnicze. Film w prosty sposób przedstawia jak ważne w rolnictwie są maszyny i narzędzia rolnicze.
Porozmawiajcie z rodzicami na temat wiosennych prac na wsi.

Pole
Na polach rozpoczęły się prace: orka, bronowanie kultywatorami gleby oraz jej wałowanie, a następnie siew i sadzenie roślin. − Dawniej nie było traktorów. Co wykorzystywano do prac polowych?
− Co robią ludzie w ogródkach? Co jest im potrzebne do pracy?

Sad
W sadzie wiosną (w marcu) właściciele przycinają gałęzie drzew i krzewów, opryskują drzewa, bielą wapnem ich pnie. − Dlaczego są wykonywane takie prace?

Zwierzęta wiejskie
Rolnicy przez cały rok codziennie muszą dbać o zwierzęta. Np. krowy muszą być dojone kilka razy dziennie.
− Czy praca rolnika jest łatwa?

4. Nadeszła pora na ćwiczenia gimnastyczne. Zapraszam na gimnastykę w domu i w przedszkolu – propozycja ćwiczeń 5 /sprintem do maratonu:

5. Zabawy z literkami:

– zwierzęta na wsi

– podpisz narzędzia wg. wzoru

– Koło fortuny- Wieś

– Mama i maleństwo

-zwierzęta hodowane w gospodarstwie

– na wsi, prawda czy fałsz?

Na stronie EduZabawy.com – darmowe materiały do druku – znaleźć można wiele dodatkowych, różnorodnych ćwiczeń i zabaw związanych z omawianą tematyką.

Udanej zabawy!
Do zobaczenia w poniedziałek w przedszkolu. Czekamy na Was!

Skip to content